.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Pierwszy prezydent wszystkich Polaków?

Daniel Dzienisiewicz
09/07

Podczas kampanii prezydenckich często słyszymy, że zwycięzca wyścigu po ten urząd powinien być prezydentem wszystkich Polaków, wznoszącym się ponad podziałami partyjnymi i ideologicznymi. Zainteresowało nas więc, kto mógł być pierwszym prezydentem wszystkich Polaków. Może określano kogoś w taki sposób już w burzliwych czasach dwudziestolecia międzywojennego?

Otóż nie! Moda na jednoczenie narodu rozpoczęła się w roku 1989, a palma pierwszeństwa należy się Wojciechowi Jaruzelskiemu, który został zarekomendowany jako prezydent wszystkich Polaków z ramienia PZPR:

oai:bibliotekacyfrowa.eu:4048

Rok później podobne ambicje miał Lech Wałęsa, a w 1995 roku Aleksander Kwaśniewski:

oai:bibliotekacyfrowa.eu:15994
oai:www.sbc.org.pl:70689

Natomiast w 2005 roku takie szczere życzenie wyraził Jarosław Kalinowski:

oai:bibliotekacyfrowa.eu:23603

Do grona prezydentów wszystkich Polaków dołączył później także Bronisław Komorowski. Z pewnością znaleźlibyśmy jeszcze inne przykłady tego typu deklaracji, zarówno wśród kandydatów ubiegających się o to stanowisko, jak i zwycięzców wyścigu wyborczego. Czy tym, którzy objęli urząd prezydenta, udało się zrealizować ten postulat? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Czytelnikom.

Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że niektórzy kandydaci wyłamywali się z szeregu. Należał do nich Leszek Moczulski:

[1990]
oai:dlibra.karta.org.pl:3665

Tagi