.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Nowa świecka tradycja

Daniel Dzienisiewicz
09/11

Dziś niedziela, czyli według tradycji dzień święty. My jednak pisać będziemy nie o tradycjach kościelnych, lecz świeckich.

„Miś” inspiruje prace odkrywkowe. W filmie Stanisława Barei z 1980 roku przytoczona została notatka prasowa, według której w Gdańsku „po ceremonii w Pałacu Ślubów Państwo Młodzi udali się do Rady Zakładowej, gdzie dostali wiązanki ślubnych kwiatów, wszyscy wzruszeni faktem, że są świadkami narodzin nowej świeckiej tradycji”. Czy kultowe filmowe sformułowanie rzeczywiście miało swe źródło w rzeczywistości PRL-u?

oai:bibliotekacyfrowa.eu:6132

Oczywiście, że tak! Bareizmy bareizmami, ale nowa świecka tradycja miała się także upowszechnić w edukacji. Oto w artykule pt. Uniwersytety powszechne dla rodziców formą kształtowania kultury wychowawczej społeczeństwa z 1978 roku Stanisław Kawula cytuje Decyzję Prezydium Rządu Nr 130/76 z dnia 20 listopada 1976 r.:

oai:kpbc.umk.pl:21475

Kto wie, być może inne nowe świeckie tradycje kryją się w niezgłębionych dotąd tekstach powstałych w PRL-u? Nie zaprzestajemy zatem poszukiwań i zachowujemy prawdziwie rewolucyjną czujność

Tagi