.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Cudowne niemowlę z Astropola?

Daniel Dzienisiewicz
10/11

Niejednokrotnie udowadnialiśmy, że dawna prasa kryje w sobie niezmierzone pokłady nieprawdopodobnych historii. Właśnie stosując zapytanie „nieprawdopodobna historia”, odnalazłem kolejną, która, jak mniemam, może zaciekawić naszych Czytelników.

21 kwietnia 1915 r. krakowski „Ikac” podał sensacyjną wiadomość dotyczącą cudownego trzytygodniowego żydowskiego „proroka”, która pierwotnie miała rzekomo zostać opublikowana w rosyjskim dzienniku żargonowym „Hajnt”. Aby nie być gołosłownym, przytoczę ją najpierw w całości:

oai:http://mbc.malopolska.pl:74725

Ciekawe? Jeszcze jak.

Wiemy, że w latach 1908-1939 w Warszawie ukazywał się dziennik społeczno-polityczny „Hajnt”. Jest on nawet dostępny online. Niemniej jednak, bazując wyłącznie na polskim tekście, warto zastanowić się nad tajemniczym Astropolem. Czy istnieje lub istniało takie miasto? W Rosji znajduje się miasto Astrachań. Jest także Stawropol. Nie udało mi się jednak odnaleźć Astropola. Na Ukrainie znajduje się wieś Stary Ostropol (ukr. Старий Остропіль). Czyżby chodziło o to miejsce?

Jak widać, zagadka wciąż pozostaje nierozwikłana. Jeśli okazałoby się, że Astropol został wyssany z palca, to mielibyśmy do czynienia z jednym z wielu dziennikarskich kłamstewek, wymyślonych zapewne tylko po to, aby z powodu braku interesujących wiadomości wypełnić tekstem miejsce w gazecie.

Tagi