.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Instytutu Językoznawstwa i Pracowni Systemów Informacyjnych UAM

Kręcić lody

Daniel Dzienisiewicz
11/15

Tym razem zajmiemy się reproduktem kręcić lody. Oczywiście nie mamy na myśli popularnej mrożonej masy z mleka, cukru, jaj i owoców, którą zajadamy się latem. Swoją drogą, lody podobno najlepiej spożywać zimą, aby nie wywołać szoku temperaturowego w naszym organizmie — piszą o tym np. tutaj. Piszący te słowa sam widział Rosjan pałaszujących lody przy temperaturze -20°C, więc może mieć to jakiś sens. Odważni mogą zacząć wyżerkę już teraz, bo pogoda z dnia na dzień robi się coraz bardziej zimowa. Wróćmy jednak do kwestii lingwistyczno-chronologizacyjnych.

Wytwarzanie lodów było określane jako kręcenie już dawno, bo w XIX w.:

oai:http://ebuw.uw.edu.pl:73134

Nie interesuje nas jednak znaczenie dosłowne tego związku wyrazowego. Mówimy, że ktoś kręci lody, jeśli bogaci się w sposób szybki i nielegalny. W ostatnich latach sporo można było usłyszeć o kręceniu lodów przez różnej maści polityków i biznesmenów, którzy wykorzystywali swoje wpływy i pozycje do pomnażania swego majątku. Jak głęboko będziemy w stanie się dokopać w naszych poszukiwaniach?

oai:http://bibliotekacyfrowa.eu:14721

Otóż zwrot kręcić lody w kontekście przenośnym wychwytujemy dopiero w 1999 r. w tekście opisującym aferę w bytowskim Inmarku. Jesteśmy jednak przekonani, że to sformułowanie można odnaleźć wcześniej w opisach realiów przestępczego półświatka — być może ktoś wychwyci je przed nami?

Tagi