.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Święty pośród efemeryd

Filip Graliński
11/27

Jesteśmy teraz w trakcie tworzenia listy efemeryd leksykalnych, czyli jednostek języka, których zdecydowana większość wystąpień jest skoncentrowana w stosunkowo krótkim (powiedzmy 10-letnim) okresie. Nie jest łatwo jednostce języka zostać efemerydą — musi odnosić się do bytów czy osób, które przez pewien czas były bardzo ważne, a o których później w jakimś sensie zapomniano, również w pisanych wspomnieniach czy opracowaniach historycznych. Oczywiście czyni to równocześnie takie jednostki szczególnie interesującymi!

Przeglądając próbkę efemeryd podczas kolejnej iteracji dopracowywania naszych narzędzi informatycznych, natrafiłem na digram PROBOSZCZ STREICH.


6 listopada br. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wystosował list pasterski dotyczący rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Streicha.

Stanisław Streich urodził się w Bydgoszczy w 1902 roku, dorosłe życie związał z Wielkopolską, był studentem Uniwersytetu Poznańskiego, wikariuszem w Poznaniu, proboszczem w Żabikowie i Luboniu. Został zamordowany 27 lutego 1938 roku.

Tagi