.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Będziesz moją... Bogdanką?

Daniel Dzienisiewicz
02/15

Chyba nie bylibyśmy sobą, jeśli wczorajsze święto zakochanych nie natchnęłoby nas do znalezienia kilku walentynkowych ciekawostek. Jak pokazaliśmy wczoraj, Walentynki stały się popularne w Polsce całkiem niedawno. Wspominano o nich jednak już wcześniej.

Otóż w pracy pt. „Od kolebki. Przed ołtarzem. Nad mogiłą” Henryk Biegeleisen zawarł pewną bardzo ciekawą informację. Opisując francuskie zwyczaje walentynkowe, nadmienił bowiem, że polskim odpowiednikiem Walentynki (osoby) była… Bogdanka.

oai:sbc.org.pl:7754

Nie był to jednostkowy przypadek, bo mianem bogdanek określane są także żony w pieśni „Polska powstaje”:

oai:sbc.org.pl:77217

Słowa bogdanka używa także Brückner w III tomie „Dziejów kultury polskiej” w znaczeniu ‘wybranka’:

oai:wbc.poznan.pl:39012

Dlaczego bogdanka? Bo dana od Boga? Jak Bogdan? Być może. Wiemy, że obecnie Bogdanka to nazwa poznańskiego potoku oraz lodowiska.

A zatem nawiązując do tradycji powinniśmy nazywać wybranki nie Walentynkami, a Bogdankami!

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że św. Walenty był także patronem narzeczonych, którzy swoje święto obchodzili 7 stycznia. Wtedy także posyłano sobie Walentynki:

oai:http://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/191178/NDIGCZAS001738_1929_8736.djvu

Spryciarz z tego młodziana.

Wracając do Walentynek: dlaczego 7 stycznia? Na pamiątkę św. Walentego z Recji, obecnie patrona epileptyków i reumatyków. Dziś patronem narzeczonych jest jednak św. Antoni z Padwy. Mówiąc o św. Walentym 14 lutego mamy za to na myśli św. Walentego z Rzymu.

Tagi