.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Telefon komórkowy

Daniel Dzienisiewicz
02/18

Kto dziś nie ma telefonu komórkowego? Takich osób można szukać już chyba tylko ze świecą. Szeroki wybór telefonów dostępnych na rynku sprawia, że z komórek korzystają już nawet tzw. „ludzie XIX w.” Cofnijmy się do lat 90., kiedy to telefony komórkowe stanowiły nad Wisłą prawdziwe novum i wzbudzały nie lada sensację.

Pierwsze próby stworzenia telefonów bezprzewodowych miały być podejmowane już w latach czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Firma Ericsson w 1956 roku skonstruowała urządzenie o wadze 40 kg, dostępne w cenie porównywalnej do wartości ówczesnego dobrego samochodu. Telefony komórkowe pierwszej generacji (1G) były projektowane w latach osiemdziesiątych. W Polsce sieć PTK Centertela rozpoczęła pracę w 1992 roku. Niemniej jednak nowinki o rewolucyjnym wynalazku docierały do Polaków już w roku 1990, a plany dotyczące rozwoju telefonii komórkowej w kraju przyjmowane były nie bez zdziwienia, które pobrzmiewało w doniesieniach z wizyty przedstawicieli firmy Ericsson w Polsce:

oai:bibliotekacyfrowa.eu:15829

Bardzo szybko jednak, bo już we wspomnianym roku 1992, telefony komórkowe stały się dostępne dla zwykłych zjadaczy chleba. Stało się tak za sprawą wspomnianej firmy Centertel, której ówczesne reklamy mogą dziś bawić, lecz prawdopodobnie sprawią także, że u niejednego Czytelnika zakręci się łezka w oku (podobnie jest w przypadku dyskietek!).

oai:sbc.org.pl:75044
oai:sbc.org.pl:75057

A czy Ty masz przy sobie telefon?

Tagi