.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Może małe wagary?

Daniel Dzienisiewicz
03/21

Dziś pierwszy dzień wiosny (kalendarzowej). Jak słusznie informuje Wikipedia, zawsze nasila się wtedy chęć nicnierobienia (lub niechęć robienia czegokolwiek):

Wagary nasilają się zwłaszcza w okresie wiosennym, a potęguje je ładna, słoneczna pogoda. Jest to związane z typowym dla większości ludzi mieszkających w strefie klimatu umiarkowanego rozprężeniem wiosennym i ogromną chęcią przebywania na świeżym powietrzu w miejscu pełnym słońca, następującym po długim zimowym czasie jego braku.

My już jesteśmy starzy (ale tylko biorąc pod uwagę lata, bo duchem niekoniecznie), więc nie możemy sobie pozwolić na taką beztroskę. U młodszych (wiekiem) dzień ten powoduje ogromną chęć ucieczki z zajęć/lekcji. W związku z tym powyższe źródło informuje nas także, iż:

W skrajnych przypadkach taka absencja może dotyczyć całej klasy szkolnej (spowodowana jest wówczas zwykle obawą przed jakimś trudnym egzaminem lub pracą klasową) lub nawet kilku klas oraz całej szkoły np. w pierwszy dzień wiosny kalendarzowej (21 marca), czego przykładem w Polsce jest obchodzone przez uczniów w tym dniu nieformalne święto Dzień Wagarowicza.

Fakt, bezsprzecznie istnieje pewna zbieżność.

Z pewnością istniała zawsze (na usta aż się ciśnie popularne: Sorry, taki mamy klimat!), jednak mianem Dnia Wagarowicza, według naszej wiedzy, zaczęto nazywać tę datę dopiero pod koniec lat 70.

oai:jbc.jelenia-gora.pl:2845

Jak widać, już wtedy ciało pedagogiczne starało się rozładowywać emocje uchodzące ze szkolnej dziatwy po okresie zimowej ospałości atrakcyjną ofertą kulturalną, aby jakoś utrzymać ją w ryzach!

Tagi