.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Czterej pancerni i Kloss

Marcin Pigulak
04/07

Nie ulega wątpliwości, że od kilkunastu lat jesteśmy, jako dobro- lub mimowolni uczestnicy korowodu popkultury, świadkami tzw. Złotej Ery Seriali. Zainspirowani zeszłotygodniową zapowiedzią Gry o tron postanowiliśmy pochylić się nad dwoma serialami przełomu lat 60. i 70., które zajmowały serca i umysły Polaków w podobnym stopniu co walka o panowanie nad Westeros…

Powyższy wykres ukazuje nie tylko skalę popularności obu produkcji w momencie ich wyświetlania (pozwalającą zakładać, że na podwórkach i trzepakach #TeamJanek miał zdecydowaną przewagę nad #TeamHans), ale także ich egzystencję w kontekście tzw. „długiego trwania” (składającego się na późniejszą recepcję Czterech pancernych i psa oraz Stawki większej niż życie).

Autor niniejszego wpisu ze szczególnym zainteresowaniem zwrócił uwagę na wręcz modelowe funkcjonowanie obu seriali w odniesieniu do transformacji ustrojowej — od obojętności bądź odrzucenia przy końcu lat osiemdziesiątych do wzrastającej — w ramach postkomunistycznej i rocznicowej nostalgii (trzydziestolecie obu produkcji!) — popularności na przestrzeni lat 90. Jednocześnie, chociaż pancerniacy konsekwentnie trzymają się na górze wykresu częstości wystąpień, nigdy nie odzyskali swojej pierwotnej pozycji. W tym sensie próbę czasu zdecydowanie lepiej przetrzymał „nasz człowiek” w Abwehrze.

Tagi