.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Na hulajnodze przez Niemcy i Austrię

Daniel Dzienisiewicz
04/30

Środki lokomocji − w tym te nietypowe − nie są nam obce. Warto w tym miejscu przypomnieć znakomite pedespedy, których „wjazd” obwieścił początek 2017 roku na naszym blogu. Znana jest nam również hulajnoga, na której śmigał piszący te słowa, będąc kilkuletnim pędrakiem. Pierwsze hulajnogi miały pojawić się na przemysłowych terenach miejskich Europy i Stanów Zjednoczonych co najmniej sto lat temu, czyli na początku XX w.

Jak jednak wyglądali przodkowie dzisiejszej hulajnogi? Podobnie do tych, które znamy. Choć zdarzały się i większe egzemplarze. Dowiadujemy się tego ze zdjęcia zamieszczonego przy notatce prasowej, stanowiącej zarazem jedną z najwcześniejszych znanych nam wzmianek o hulajnodze w polszczyźnie. Zresztą treść notatki jest nie mniej interesująca:

oai:mbc.malopolska.pl:65246

Okazuje się, że nawet przy pomocy tak niepozornego pojazdu można próbować dokonywać imponujących wyczynów. Chociaż co do imponujących wyczynów, to… zgadzamy się z autorem, twierdząc, że hulajnogowi Niemcy poszli na łatwiznę − trzeba było „kopnąć się” odrobinę na wschód!

Tagi