.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Wystąpienie na konferencji „Kultura komunikacji potocznej w językach słowiańskich”

Filip Graliński
05/13

Z pewnym opóźnieniem odnotowujemy nasz udział w konferencji „Kultura komunikacji potocznej w językach słowiańskich” (V ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Kultura Komunikacji Językowej”). … chociaż poniekąd pisaliśmy o referowanych tam badaniach w postach o andersiaku, guzdralskiej i dykciarzu. Nasze wystąpienie zatytułowane było „Odkrywka jako innowacyjne narzędzie informatyczne do badania polskiej leksyki potocznej. Przykłady zastosowania”.

Odkrywka jako innowacyjne…

Odkrywka jako innowacyjne…

Wystąpienie przygotowało trzech z nas (Dzienisiewicz, Graliński, Świetlik), z czego na samej konferencji pojawiła się dwójka (obok podpisany i Karol Świetlik). Mówiliśmy o eksperymencie, który wykonaliśmy przy użyciu naszego systemu wyszukiwawczego Odkrywka. Wylosowaliśmy mianowicie kilkadziesiąt haseł z „Słownika polskich leksemów potocznych” pod redakcją Władysława Lubasia, następnie poszukiwaliśmy (używając oczywiście Odkrywki) jak najwcześniejszych wystąpień tych słów. W większości przypadków udało nam się znaleźć poświadczenia starsze (czasami o wiele starsze) niż te podane w SPLP.

Jak było? Kaczo! Jak było? Byczo! Jak było? Kaczo, byczo, indyczo! (Ten frazem udało nam się zdatować na 1970 rok, ale to temat na osobny post).

Tagi