.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Solidna firma − kto da wcześniej?

Daniel Dzienisiewicz
05/15

Pozostając w pewnym sensie w orbicie potocyzmów − tak popularnych u nas ostatnimi czasy − tym razem udajmy się w historyczną podróż szlakiem wielowyrazowych jednostek języka.

Przyjrzyjmy się zatem reproduktowi solidna firma. I nie, nie chodzi nam o przedsiębiorstwa, które prowadzą uczciwy biznes, są cenione za jakość swoich wyrobów, usług itp. Nie chodzi nam także o nazwę certyfikatu, które takie firmy mogą uzyskać.

(Nawiasem mówiąc, o solidnych firmach (zakładach) zaczęto pisać pod koniec XIX w., a najwięcej świadectw użycia tego wyrażenia pochodzi z okresu przedwojennego.)

Chodzi nam jednak o inną solidną firmę, a mianowicie o rzetelnego człowieka. Niełatwo jest śledzić derywację semantyczną: wymaga to bowiem prowadzenia wnikliwej analizy jakościowej, tj. weryfikacji kontekstów. Po przeprowadzeniu takich badań stwierdzamy, że solidna firma (człowiek) pojawia się w tekstach, którymi dysponujemy, w latach 60. XX w. Zob. np.:

oai:odkrywka.wmi.amu.edu.pl:32955301141dfbcf0d9fa1da3757f254
oai:zbc.ksiaznica.szczecin.pl:8078

W Google Books odnajdujemy świadectwo z lat 50. XX w., jednakże skąpy kontekst i brak możliwości podglądu (to nie jest dla nas nowość) sprawiają, że mamy co do niego wątpliwości. Pewnie jednak da się znaleźć wcześniejsze teksty zawierające to sformułowanie w poszukiwanym przez nas znaczeniu.

Kto da wcześniej? Zapraszamy do zabawy wszystkie solidne firmy lingwochronologizacyjne.

Tagi