.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Jak można rozwinąć skrót PZPR?

Daniel Dzienisiewicz
05/27

PZPR to oczywiście skrót od nazwy Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, tj. formacji politycznej, która powstała w 1948 r. w wyniku połączenia Polskiej Partii Robotniczej oraz Polskiej Partii Socjalistycznej i sprawowała rządy w Polsce aż do 1989 r.

Wrogi stosunek do PZPR miało wiele osób już w PRL-u, lecz otwarcie i wyjątkowo ochoczo manifestowano swą niechęć dopiero po 1989 r. Do grona osób nieentuzjastycznie nastawionych do PZPR należał Leszek Moczulski, który — jak niegdyś informowaliśmy — nie chciał być prezydentem wszystkich Polaków. 1 lutego 1992 r. polityk stwierdził:

I to nie jest tak… Już kończę. I to nie jest tak, że my mamy pretensję, że wy jesteście z lewicy, my mamy pretensję, że wy jesteście z PZPR, to znaczy, rozszyfruję ten skrót…

(Głosy z sali: Czas! To niedopuszczalne!)

…płatni zdrajcy, pachołki Rosji. (Oklaski) I albo się panowie odetniecie od takiej przeszłości, albo nie dziwcie się, że nie będziemy wśród nas…

Ponadto dysponujemy prasowym fotoświadectwem z epoki:

oai:sbc.org.pl:74822

Zaskakujące rozszyfrowanie popularnego skrótu przysporzyło Leszkowi Moczulskiemu sporego rozgłosu, a samo sformułowanie było następnie dość często odtwarzane w tekstach publicystycznych.

Można wręcz stwierdzić, że weszło ono do kanonu frazematyki politycznej III RP.

Tagi