.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Koreanie, Koreańczycy… a może Korejczycy?

Marcin Pigulak
07/27

Kilka miesięcy temu na łamach naszego bloga ukazał się — jak zawsze zajmujący – wpis autorstwa Daniela Dzienisiewicza na temat funkcjonowania w polszczyźnie dwóch określeń stosowanych wobec mieszkańców Półwyspu Koreańskiego: Koreanie i Koreańczycy. Pierwsze z nich, używane głównie w XIX wieku, zostało ostatecznie zarzucone po 1945 roku, aby w pełni oddać pola formie używanej do dnia dzisiejszego.

Autor niniejszego tekstu, zainspirowany wpisem Kolegi Dzienisiewicza, postanowił sprawdzić, czy nowa wyprawa w świat polskojęzycznych źródeł historycznych zaowocuje upolowaniem kolejnych intrygujących wariantów. Na szczęście tak się właśnie stało, dzięki czemu na łamach Re-research.pl, obok wspomnianych Korean, mogą pojawić się również Korejczycy. Poniższy fotocytat, będący najstarszym poświadczonym tekstowo występowaniem słowa, pochodzi z roku 1842:

oai:www.wbc.poznan.pl:214248

W poszukiwaniu podstawy etymologicznej wyrazu Korejczycy należy oczywiście odwołać się do nazwy ich państwa, określanego w dawnej polszczyźnie między innymi mianem Królestwa Koreja:

oai:ebuw.uw.edu.pl:143313
oai:www.wbc.poznan.pl:196193

Okres największej popularności funkcjonowania określenia Korejczycy przypadł na przełom XIX i XX wieku. Wówczas, w związku z imperialno-kolonialnym prężeniem muskułów pomiędzy Rosją a Japonią (przy udziale szeregu innych państw, żywo partycypujących w krojeniu „światowego tortu”), Półwysep Koreański stanowił istotny obiekt zainteresowania ówczesnych społeczeństw. Już wtedy jednak Korejczycy zaczęli wyraźnie ustępować Koreańczykom, aby pod koniec lat czterdziestych XX wieku, kiedy to Korea znowu znalazła się na ustach świata, całkowicie wyjść z powszechnego użycia.

Tagi