.pl .en .de .ru
Interdyscyplinarny blog badawczy pracowników Zakładu Infolingwistyki i Zakładu Przetwarzania Języka Naturalnego UAM

Płacimy za dzbana

Filip Graliński
12/11

Słowo dzban jest ostatnio odmieniane przez wszystkie przypadki (głównie wołacz) — zostało młodzieżowym słowem roku 2018. Nas oczywiście porusza kwestia, od kiedy to słowo jest w obraźliwym znaczeniu używane. Marek Łaziński doszedł do roku 2009, ale mi się wydaje, że dzban jako wyzwisko słyszałem już wcześniej, a znajomy znajomego twierdzi, że było używane w gimnazjach już koło roku 2003. No, ale swojej pamięci nie ufam (ani tym bardziej pamięci znajomego znajomego).

Na szczęście znalazłem bardziej namacalne dowody wcześniejszego istnienia obraźliwego dzbana: użytkownik „pleh” użył go 4 maja 2005 roku w swej wypowiedzi (czy raczej wysypisku wulgaryzmów) na forum GRYonline.pl. Jeszcze wcześniejszy przykład to podobna wiązka z 27 czerwca 2004 roku opublikowana na forum PCLab.pl. Podobieństwo obu tekstów nie jest przypadkowe, wygląda na to, że oba zostały wygenerowane za pomocą aplikacji internetowej Bluzgator! Najstarszy ślad istnienia Bluzgatora pochodzi z roku 2004, więc na tej dacie musimy się chwilowo zatrzymać.

nie dla dzbanów!

… ale może ktoś da wcześniej? Otwieramy konkurs — za każdy rok poniżej 2004 płacimy 5 zł! Za na pół gwizdka i komputer już wypłacaliśmy nagrody, może i z dzbanem się uda?

Warunki:

  • liczy się tylko dzban jako obraźliwe odniesienie do człowieka,
  • porównania typu głupi jak/niby/niczym dzban się nie liczą (ale zwroty typu głupi dzban skierowane do człowieka już oczywiście tak),
  • akceptujemy zdatowane poświadczenia drukowane, nagrania audio/video, strony internetowe itp.,
  • nie akceptujemy wspomnień niepopartych żadnym konkretem,
  • łatwo wrzucić stronę WWW z dowolną datą i dowolną treścią, więc pozostawiamy sobie prawo nieakceptowania „podejrzanych” stron (mamy też swoją sposoby, żeby je wykryć…)

Tradycyjnie płacimy na zasadzie kto pierwszy ten lepszy.

Tagi